Kurucumuz Ali Can Çoğal 1978 ‘de İstanbul Devlet Mimarlık Akademisi Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulu Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra altı sene çeşitli fabrikalarda üretim mühendisi ve üretim müdürü gibi görevlerde çalışmış ve kendi firmasını kurma kararı alınca istifa ederek 1984 yılında kendi adında bir şahıs firması kurarak Çukurova Mühendislik’in temelini atmıştır.
Çukurova Mühendislik 1984’ten 1999’a kadar şahıs firması olarak devam etmiş 1999’da ise limited şirket olarak ticari faaliyetini kaldığı yerden devam etmeye başlamıştır.
Şu an teknik müdür görevini yürüten Sertaç Çoğal 2001 yılında Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 2001 yılından itibaren beş sene başka bir firmada endüstriyel otomasyon üzerine proje mühendisi olarak çalışmış, bu dönemde İsdemir ve Erdemir gibi büyük fabrikalarda birçok yatırım ve modernizasyon projesinde görev almıştır. 2007 yılının Ocak ayında ise Çukurova Mühendislik bünyesine katılarak endüstriyel otomasyon bölümümüzü faaliyete geçirmiştir.
Şu an genel müdürümüz olan Burcu Çoğal 2008 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Kontrol Teknik Öğretmenliği mezun olduktan sonra şirketimizin endüstüyel otomasyon bölümünde çalışmaya başlamış ve daha sonra finans ve idari işlerdeki görevleri yürütmeye başlamıştır.
Çukurova Mühendislik olarak bizler 3 adet Makine Mühendisi , 2 adet Elektrik Mühendisi ve 20 kişilik çekirdek kadromuzla temel olarak “Mekanik ve Otomasyon Denilince” sloganımıza uygun olarak; mekanik ve otomasyon konularını kendi bünyesinde barındıran, gerek projelendirmeyi, gerekse mevcut projelere göre imalatı büyük bir titizlikle yapan, müşterilerimizin yaşadığı sıkıntıları onların üzerinden alarak işlerin hatasız ve eksiksiz yürümesini sağlayan bir işletme olmayı amaçlıyoruz. 32 yılın getirdiği tecrübeyle işletmelere daha uzun ömürlü, daha ekonomik ekipmanlar –üretmeyi hedefliyoruz.
Şirketimiz öncelikli olarak demir çelik, döküm, kimya, maden, enerji ve otomotiv sektörlerine hizmet vermeye çalışmaktadır.

Müşteri ihtiyaçlarını çözme odağı ile çalışan firmamız tasarım ve imalat yeteneklerinin yüksek olmasından ötürü geçmişinde birçok değişik proje yapmış ve belli bir konuya odaklanmada zorlanmıştır. Bu durumu fark ettikten sonra 2014’te firmamıza ait bir ürün oluşturmak için çalışmalarımıza başladık. Temel olarak aşağıdaki üç ana konuda faaliyet göstermeye karar verdik.
• Endüstriyel Tip Sanayi Fırınları,
• Mekanik Taahhüt,
• Elektrik ve Endüstriyel Otomasyon,
Bu faaliyet konularımız arasında ürün olarak kendimize fırınları seçtik. Demir çelik sektöründe 10’un üzerinde türde fırın yapabilmekteyiz. Endüstriyel tip sanayi fırınları konusunda bizim odaklandığımız dört ana dalımız var. Bunlar; tavlama fırınları, pota ısıtma kurutma istasyonları, cam çökertme fırınları, kurutma fırınlarıdır.
Kurutma fırınları olarak dökümhaneler için maça kurutma fırını, kalıp kurutma fırını, otomotivde ise yıkama sonrası ürün kurutma fırınlarını gerek konveyörlü gerek ise kamara tip olarak üretebiliyoruz. Gıda kurutma ile ilgili fırınlar üzerinde çalışmalarımız ise devam etmektedir.
Tavlama fırınları olarak 1100 – 1200 °C’ye varan sıcaklıklara çıkabilen fırınları gerek elektrikli gerek ise doğal gazlı olarak imal edebiliyoruz.
Pota Kurutma ve Isıtma İstasyonlarında ise artık tüm ürün gamını tamamladık. 2 tonluk pota kurutma istasyonundan 200 tonluk pota kurutma istasyonuna kadar geniş bir yelpazeye yayılmış olan senelerdir çalışan ürünlerimiz var. Biz bu ürünlerimizi artık Türkiye’nin tümüne ve yurt dışına satmayı hedefliyoruz. Bu konuda yapılanma çalışmalarımız devam etmektedir.
Fırın konusundaki bir başka konumuz ise yakma sistemleri modernizasyonu ve fırın sıcaklık takip ve raporlama yazılımımızdır. Eskiyen ve/veya düzgün çalışmayan fırın yakma sistemlerini müşterilerimizin bütçelerine ve ihtiyaçlarına uygun yeni nesil cihazlar kullanarak daha kontrollü ve dolayısı ile daha az yakıt tüketen bir hale çevire biliyoruz.
Fırın sıcaklık izleme ve raporlama sistemimizi dökümhaneler için geliştiriyoruz. Sistemimiz döküm sonrası parçalara uygulanan ısıtma işlemlerini iş numarası, tarih ve fırın bazında kayıt altına alarak son müşteriden bir talep geldiğinde parçanın yer aldığı kaydı açarak sıcaklık eğrisini raporlamaktır.
Bir diğer grubumuz olan mekanik imalatlarımızda ise enerji sektörüne kimyasal dozaj sistemleri kuruyoruz. Kazan besi suyunun istenilen kimyasal özelliklere getirilmesi için kazan firmasının veya müşterimizin talep ettiği ve önerdiği kimyasalları kullanarak analizörlerden gelen ölçüm değerlerine bağlı olarak dozajlama yapıyoruz. Müşterilerimizin talebi doğrultusunda dozajlama üniteleri, çözelti & stok tankları, analizörler, elektrik ve PLC sistemi, tubing ve borulama işleri ..vb hizmetlerin tümünün veya talep edilen parçalarının tasarım ve imalatını gerçekleştirerek hizmet verebiliyoruz.
Ayrıca fabrika yatırımlarını yakından takip ediyoruz, sahada montaj ekiplerimiz var. Fabrika yatırımlarında borulama işleri yapıyoruz. Kardemir, Erdemir, İsdemir, Yolbulan, Asil Çelik gibi firmalarda bu konuda iş bitirmelerimiz var.
Bantlı, rulolu, zincirli, vidalı ve paletli tip konveyör, kovalı elevatör imalatlarımız var. Depolama tankları imalatımız var, 1000m3 tank iş bitirmemiz var. Borulu tip ısı değiştiriciler yapabiliyoruz.
Kimya sektörüne reaktör, karıştırıcılı tanklar, stok tankları, dozajlama sistemleri gibi geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz.
Elektrik ve endüstriyel otomasyonda ise daha çok fabrikaların üretim tesisleri ile ilgili hizmet veren bir firmayız. Yaptığımız otomasyon sistemlerinde siemens markasının ürünlerini kullanıyoruz (S7-300, S7-400, S7-1200, S7-1500 WinCC ..vb). Şirketimizin içinde mekanik grupta olduğu için karışık sistemlerin olduğu proseslerin otomasyonunu daha kolay anlayıp müşterilerimizin zamanlarını daha az harcayarak işimizi yapmaktayız. PLC ve SCADA programlanması ile ilgili artık PLC’lerin neredeyse sınırı sayılan 3500 I/O’luk iş bitirmemiz mevcuttur.
Aslında genel olarak bakarsak; 1984 yılından bu yana felsefemiz, müşterimizin ihtiyacını çözmek üzerine kurulu. Bizim için işin büyüğü küçüğü olmadığını müşterimizin memnuniyetinin olduğunu bildirerek ihtiyacınız halinde sizlere hizmet vermekten onur duyacağımızı bilmenizi isteriz.